Fotografia eventowa Trójmiasto – fotoreportaż z imprezy rodzinnej

Fotografia eventowa Trójmiasto – fotoreportaż z imprezy rodzinnej

Spotkania rodzinne to świetna okazja do wspólnych zdjęć.  Czy są to imprezy urodzinowe, spotkania towarzyskie czy rodzinne zgromadzenia, piękne fotografie eventowe są pamiątką na długie lata. Jeśli jesteś amatorem fotografii i chciałbyś wykonać dla swojej rodziny lub przyjaciół fotorelację z imprezy, zachęcam do przeczytania tego artykułu i zapoznania się z kilkoma technicznymi tipami.

Fotografia eventowa z imprez towarzystkich w Trójmieście – kilka tipów dla początkujących amatorów fotografii.

Fotografia eventowa polega na wykonaniu fotorelacji. Uchwyceniu relacji, wspólnych rozmów, żartów uśmiechów. Oczywiście najważniejsze jest udokumentowanie najważniejszych wydarzeń. Fotoreportaż z urodzin bez fotografii tortu każdy uzna za nieudany. Dlatego ważna jast szybkość reakcji. Inaczej jak przy sesji fotograficznej portretowej, fotograf nie może pozwolić sobie na targanie 10 kg sprzętu.

Fotoreportaż Trójmiasto – wymagania sprzętowe

Polecam zabranie, jedynie jasnego obiektywu 1.4/1.8, ewentualnie 2.8 w zależności czym dysponujecie oraz obiektywu typu zoom. Oczywiście są różne szkoły, część fotografów uznaje tylko tzw. stałki. Nie neguje tego, każdy fotograf ma swoją ulubioną technikę. Jednakże w dzisiejszych czasach, kiedy to mamy do dyspozycji na prawdę obiektywy typu zoom o wysokiej jakości, uważam że „katowanie się” stałką przy reportażu jest bezzasadne. Na przykład „śledzisz” dziecko podczas jego urodzin i wpadasz z otwarej przestrzeni ogródka na małą werandę, gdzie znajduje się przygotowany tort. Próbujesz wejść na ścianę tylko po to aby zdołać ująć całą postać wraz z otoczeniem. Średnio wygodna sprawa a przy okazji może uciec ci ważny moment fotoreportażu.fotografia eventowa Gdańsk

Fotoreportaż Trójmiasto – ustawienia aparatu

czas ma znaczenie…

Szybkość reakcji determinuje drugi ważny technicznie aspekt, mianowicie czas ekspozycji. W przypadku statycznych portretów, można pokusić się, w gorszych warunkach oświetleniowych, o dłuższy czas naświetlania. Przykładowo przy ogniskowej 50 mm czas powinien być krótszy lub równy 1/50 sek. Przy „obiektach” szybko poruszających się, należy stosować czas o wiele krótszy. Przy biegających dzieciach, polecam 1/250 lub krótszy, w zależności od warunków oświetleniowych. Jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo zmiennym warunkami , różnie naświetlonymi pomieszczeniami lub częstą zmianą otoczenia z zewnątrz na wewnątrz, warto zawierzyć technice. Tryby preselekcji przesłony są przeze mnie w fotoreportażu często używane. Dzięki temu trybowi mam pełnię kontroli nad wyglądem zdjęcia. Przesłona bowiem odpowiada za rozmycie tła. Błyskawiczne ustawienie czasu pozostawiam aparatowi. Naturalnie warto mieć ograniczone zaufanie do techniki, kontrolować wyniki jego pracy i ewentualnie korygować automat. Aby mieć pewność, że aparat nie przepali zdjęcia, co jest jednoznaczne z wyrzuceniem zdjęcia do kosza, należy ustawić tzw. korekcję ekspozycji (mały guziczek na aparacie z plusem i minusem) na – 1 lub -1.7 w zależności od gustu.

ISO na auto…

Jest jeszcze jedna furtka dla amatorów automatyki, automatyczne ISO. Jeśli chcecie mieć pełnie kontroli nad przysłoną i czasem bez ciągłego sprawdzania prawidłowej ekspozycji jest to ciekawa możliwość. Ustawiamy sobie np przysłonę na 2.8 , czas 1/250 i tryb ISO-AUTO teoretycznie wszystko powinno być prawidłowo oświetlone. Nie można jedynie dać aparatowi za bardzo folgować z ISO, może to skutkować pojawieniem się dramatycznego szumu na zdjęciach, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach. W ustawieniach Menu fotografowania > ustawienia czyłości ISO można ustawić blokadę maksymalnego ISO (NIKON).

Fotoreportaż Trójmiasto – krótkie podsumowanie

Gdy opanuje się ustawienia pozostaje tylko robić zdjęcia! Dużo zdjęć : ) Inaczej niż przy fotografii portretowej, gdzie starannie komponuje tło i pozy modela, przy fotografii eventowej robie dużo i namiętnie : ) Kręć się w koło gości, szukaj właściwego kadru, kąta widzenia, ciekawych detali. Nigdy nie wiesz co za chwilę się wydarzy! Dlatego fotoreportaże są tak pochłaniające. Być może niektórzy fotografowie pozwalają sobie na długie przerwy, pogawędki przy barze, jednakże myśl, że mi może w tym czasie uciec ważny kadr, przyparwia o gęsią skórkę. Dlatego przed reportażem zjeść dużo, ubrać się wygodnie, wyspać i do dzieła! 

 

Z chęcia odpowiem na wszystkie pytania. Fotografuję od 10 lat w kraju i za granicą. Fotorelacje z imprez to część mojej pracy. Poza fotorelacjami wykonuję fotografię portretową, zdjęcia rodzinne, fotografię dziecięcą oraz noworodkową,  zdjęcia biznesowe Gdańsk  oraz fotografię wnętrz . Zapraszam do kontaktu!

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.