fbpx

Fotografia noworodkowa. Jak przygotować się do sesji fotograficznej.

Fotografia noworodkowa. Jak przygotować się do sesji fotograficznej.

Fotografia noworodkowa jest bardzo wymagająca. W internecie można znaleźć całą masę pięknych zdjęć maluszków w wymyślnych pozach. Niektóre z nich wyglądają jak wykreowane w fotoszopie (czasem tak jest ; ) ). Czy jednak każde dziecko da się ułożyć w wymyślne pozy? I co zrobić, aby ułatwić maluszkowi współpracę z nami?

Sesja noworodkowa kiedy jest najlepszy czas.

fotografia noworodkowa w domu TrójmiastoNoworodkiem nazywamy dziecko do ok 28 dnia życia. Najlepszym czasem na wykonanie profesjonalnej sesji niemowlęcej to czas od 6 do ok 14 dnia życia. Są tacy, którzy wykonują sesje jeszcze wcześniej. Ja jednak daje dziecku i przede wszystkim mamie czas na odetchnięcie. Niemowlę w tym czasie pozbywa się pierwszych zaczerwień poporodowych a mama odzyskuje siły.

Z fotografią nie ma co jednak za długo czekać. Czas do 2 tygodnia jest najodpowiedniejszy. Dziecko w tym czasie jest bardzo plastyczne. Pamięta jeszcze ułożenie embrionalne i samo naturalnie ugina nóżki i rączki, tuląc je do siebie. Jest to również okres, w którym teoretycznie, niemowlę powinno najczęściej i najgłębiej spać. A sen podczas sesji jest dla nas wyczekiwany. Dlaczego? Pomimo tego, że miło mieć parę ujęć malutkich oczu dziecka, to zależy Nam aby dziecko na fotografii było ślicznie ułożone. Ciężko to wykonać jeśli dziecko wierci się, rusza kończynami bądź płacze.

Fotografia noworodkowa, 8 tipów dla rodziców.

Po pierwsze drodzy rodzice, musicie zrozumieć, że każde dziecko jest inne i to co udało się wykonać podczas sesji z dzieckiem przyjaciółki, nie zawsze uda się z Twoim. Powody mogą być różne, dziecko z jakiegoś powodu jest w danym dniu wyjątkowo marudne. Może to być spowodowane problemami gastrycznymi, zbyt dużą ilością bodźców zewnętrznych, lub po prostu charakterkiem dzieciaczka. Sami na pewno słyszeliście jak rodzice opowiadali, „twój brat płakał z byle powodu i nie dawał nam spać a Ty byłaś małym aniołkiem, mogłaś mieć mokro w pieluszce, świat mógł się walić a ty spałaś jak zabita. ”

Jeśli jesteś posiadaczem małego aniołka, należysz do tego nielicznego procenta gdzie wszystko idzie jak po maśle a Ty zapewne żyjesz bezstresowo : ) Czy jednak można jakoś przygotować noworodka oraz nasz dom by stworzyć optymalne warunki do sesji fotograficznej? Tak! Jest kilka bardzo ważnych rzeczy, które mogą zaważyć nad sukcesem lub kompletną porażką.

1. ODPOWIEDNIA TEMPERATURA.

Jest niezmiernie ważna! Pamiętajmy, że dziecko przez 9 miesięcy żyło w ciele mamy, w temperaturze 36,6. Po urodzeniu zawijacie je w 10 warstw kocyków i ubrań. Temperatura w pokoju gdzie ma odbyć się sesja musi być wysoka. Jeśli dziecko wyrwiemy z tego cieplutkiego środowiska, w którym jest na co dzień, zaczniemy je rozbierać i przebierać w chłodnym pokoju, niemowlę na 100% będzie marudzić. Optymalna temperatura przy sesji to ok 26-28 C. Wiem, że nam wydaje się to dużo, ale pamiętajmy, że delikatne niemowlaki odczuwają temperaturę zupełnie inaczej niż my.

2. JEŚLI TO MOŻLIWE, STRAJMY SIĘ ABY PRZED SAMĄ SESJĄ DZIECKO NIE SPAŁO ZA DUŻO.

Jeśli sesja nie odbywa się z samego rana a w ciągu dnia, postarajmy się z nim bawić, rozmawiać, tańczyć, podskakiwać. Innymi słowy robić wszystko, żeby nasze dziecko na samej sesji było już na tyle zmęczone, że jedyne czego będzie pragnąć to spać. Oczywiście wszystko przy zachowaniu zdrowego rozsądku, to tylko niemowlak zrobi to co musi, ale lekkie zmęczenie przed samą sesją na pewno pomoże. Spokojnie, podczas sesji sobie odbije.

3. JEŚLI TO MOŻLIWE, STRAJMY SIĘ ABY PRZED SESJĄ NIE KARMIĆ ZA DUŻO.

Bardzo często, młodzi rodzice przekarmiają dzieci, traktując każdy płacz jako sygnał do karmienia. Niemowlę zazwyczaj potrzebuje jeść co ok 1,5 -2 godziny. Przekarmienie może spowodować problemy z brzuszkiem i ogólny zły nastrój maleństwa. Także przed sesją, lepiej aby niemowlę jadło tylko tyle, ile musi. Przygotowujemy je w ten sposób na wielką ucztę przed samą sesją i odpłynięcie w błogostan na samych zdjęciach.

4. KARMIENIE NA CHWILĘ PRZED ZDJĘCIAMI

To bardzo ważne. Głodne dziecko to wkurzone dziecko i chyba nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Obiadek, odbicie i mamy pięknego, upitego, spokojnego niemowlaka : ) Ważne jednak żeby zrobić to tuż przed samymi zdjęciami. Zapewne będzie to już pod przybyciu fotografa, w trakcie rozstawiania planu zdjęciowego. Jeśli karmisz butelką, przygotuj jedną na zapas. Podczas sesji niemowlak zazwyczaj potrzebuje więcej niż jednego nakarmienia.

5. ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE DOMOWNIKÓW.

Ważne jest także przygotowanie samych domowników. Postarajcie się o spokój. Dziecku krzywda się nie dzieje, jest cały czas asekurowany i bezpieczny. Stres mamy może odbić się na niemowlaku. Jeśli posiadacie inne dzieci, szczególnie małe, pełne energii, poproście babcie lub tatę aby wziął potomstwo, na czas sesji, na spacer. Biegające wokół niemowlaka głośno zachowujące się dzieci będą go rozpraszać.

6. PRZYGOTOWANIE OTOCZENIA.

Oprócz wspomnianej temperatury. Należy przygotować miejsce pod plan zdjęciowy.  Zazwyczaj jest to salon, okolice okien gdzie mamy dostęp także do naturalnego światła. Minimum to 3x3m wolnej przestrzeni. Jeśli masz mniej, powiadom mnie o tym, być może zrezygnujemy z części scenografii, na poczet samego tła tzw. beanbag, czyli wielkiej poduchy 1x1m oraz naturalnego światła, pochodzącego z okna.

7. NIE DOSTARCZAJ NOWYCH BODŹCÓW.

Niemowlaki są bardzo wrażliwe na zapach. Zwłaszcza nowe zapachy. Nie jest to zatem najlepszy moment na próbowanie nowych perfum czy odświeżacza do powietrza.

8. NIE KREMUJ /OLIWKUJ NIEMOWLAKA W DNIU SESJI.

To nie ma wpływu na nastrój dziecka, ale jest to ważne dla fotografa. Błyszcząca skóra jest dużo cięższa do późniejszego retuszu niż sucha skóra. Nie przejmuj się, więc drobną wysypką czy przesuszeniem, z tym sobie na pewno poradzę podczas edycji.

Fotografia maluszków. Podsumowanie

fotografia noworodkowa w domu TrójmiastoFotografia noworodkowa jest bardzo specyficzna. Wymaga od wszystkich uczestników wyjątkowej cierpliwości. Dlatego fotograficzne sesje dla najmłodszych jako jedyne nie limituje czasowo. Sesje wykonuje w domu klienta w znajomym dla noworodka środowisku. Sesja ta wymaga czasu i w zależności od współpracy dziecka, może potrwać 2-3 lub nawet 5 godzin. Taki czas powinien już umożliwić nam wykonanie pięknych wyreżyserowanych zdjęć. Jednak niespełnienie, któregoś z powyżej wymienionych warunków lub po prostu „zły dzień dziecka”, może nam to uniemożliwić i trzeba o tym pamiętać. W ekstremalnych sytuacjach rezygnujemy z wymyślnych póz i wykonujemy bardziej naturalne, być może z otwartymi oczkami, na pleckach a nie na brzuszku, pod przykryciem a nie zawinięte itd. Takie kadry również są piękne i będą wspaniała pamiątką

 

Na koniec mały backstage:

 

 

 

 

Oprócz fotografii niemowlęcej wykonuje zdjęcia rodzinne, ale także zdjęcia biznesowe oraz fotografię wnętrz. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam  do polubienia mojego profilu społecznościowego na facebooku oraz instagramie . Tam dowiesz się o najnowszych ofertach oraz częstych promocjach. Aby umówić sesję fotograficzną, zapraszam do kontaktu poprzez e-mail lub kontakt telefoniczny. Szczegóły w zakładce kontakt.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.