Fotografia wnętrz Trójmiasto- najczęściej popełniane błedy

Fotografia wnętrz Trójmiasto- najczęściej popełniane błedy

Najczęściej chcąc samodzielnie sprzedać nieruchomość mylnie ulegamy przeświadczeniu, że sama tzw. dobra cena lub lokalizacja sprzeda ją z dnia na dzień. Tymczasem decyzja o kupnie nieruchomości jest gruntownie przemyślana przez każdego nabywcę. Nieruchomości są coraz droższe. Rynek deweloperski jest tak rozwinięty, że coraz ciężej jest zbyć mieszkanie na rynku wtórnym. Dlatego też wystawiając ofertę, nie wystarczy już wykonać parę marnych zdjęć telefonem. Należy przyciągnąć potencjalnego nabywcę. Najłatwiejszym sposobem jest odpowiednie przedstawienie swojego mieszkania.

Fotografia wnętrz w Trójmieście – błędy które można pominąć.

Oczywiście najlepiej jest oddać fotografię w ręce profesjonalisty. Profesjonalny fotograf wnętrz, posiada odpowiedni sprzęt, szeroki obiektyw, aparat pełnoklatkowy. Sprzęt ten jest niezbędny do pokazania całości mieszkania na jednym ujęciu. Dzięki obiektywowi o szerokim kącie widzenia, nie tylko jesteśmy w stanie pokazać więcej, ale też używając go w odpowiedni sposób, sprawimy że mieszkanie wyda się obszerniejsze. Naturalnie większa powierzchnia jest bardziej atrakcyjna dla potencjalnego nabywcy. Co jednak jeśli koniecznie chcemy sami wykonać zdjęcia mieszkania? Warto najpierw odpowiednio przemyśleć sprawę.

Fotografia wnętrz – odpowiednie miejsce wykonania zdjęcia.

przyklad bledow w fotografii wnetrzJeśli posiadamy własną lustrzankę, ustawmy ją na najszerszy kąt widzenia i znajdźmy dogodne miejsce. Jednym z najczęściej popełnianych błedów, a jednocześnie błedów które najłatwiej wyeleminować, jest wykonanie zdjęcia z nieodpowiedniego miejsca. Fotografując stańmy pod samą scianą. Profesjonalny fotograf zazwyczaj praktycznie „wchodzi” na ścianę, walcząc o każdy centymetr pomieszczenia. Fotografując wnętrza ważne jest także strategiczne myślenie. Która część mieszkania jest najbardziej atrakcyjna? Co chcielibyśmy ukryć a co uwidocznić? Mamy piękny jasny salon, ale tapeta w jednym z rogów odchodzi? Stańmy tak aby była niewidoczna. Kolejnym istotnym aspektem technicznym jest odpowedni kąt wykonania zdjęcia. Często robiąc zdjęcia „z ręki”, wykonujemy je z wysokości wzroku, co automatycznie zmniejsza pomieszczenie. Jest to pewnego rodzaju złudzenie. Zdjęcia wykonane z wysokości 150-180cm, z wycelowanym obiektywem w dół, pomniejszają optycznie pomieszczenie. Najlepiej wykonać takie zdjęcie z pozycji „półkucającej”, ok metra nad podłogą. Profesjonaliści używają statywu, dla uzyskania odpowiedniego kąta widzenia.

Fotografia nieruchomości – przygotowujemy pomieszczenia.

Profesjonalne firmy sprzedające mieszkania o wysokim standardzie, często korzystają z firm zajmujących się odpowiednim przygotowaniem pomieszczeń przed wizytacją lub zdjęciami. Warto iść ich śladem, ponieważ kolejnym istotnym błedem jest brak takiego przygotowania. Pomijając oczywiste błedy jak bałagan w mieszkaniu, należy na fotografiach wnętrz ukazać tak pokoje aby potencjalny nabywca mógł wyobrazić siebie mieszkającego w danym miejscu. Przede wszystkim należy pochować wszystkie zbędne rzeczy: stare gazety, zabawki dzieci i zwierząt, długopisy, kretki, nadmierną ilość fotografii i bibelotów. Poprawmy firanki, ustawmy prosto dywan i wsuńmy krzesła pod stół. Pokażmy sam czysto umeblowany pokój, ewentualnie z jedną ozdobą na ścianie lub flakonem świeżych kwiatów na stole.

Fotografujemy wnętrza w Trójmieście – odpowiednie oświetlenie, istotą dobrego zdjęcia.

przyklad bledow w fotografii wnetrzBłedem jest wykonywanie zdjęcia w nocy lub późnym wieczorem, tylko dlatego, że akurat mamy na to czas. Zdjęcia wykonane po zmroku są najczęściej mało atrakcyjne. Fotografie często są żółte ponieważ telefon bądź źle ustawiony aparat nie radzi sobie ze słabm sztucznym światłem. Wybierajmy słoneczny dzień, kiedy do pokoju wpada najwięcej światła. Sprawi to, że mieszkanie wydaje się pogodniejsze i atrakcyjniesze. Dobry będzie także dzień pogodny, lekko zachmurzony, kiedy to nadal wpada dużo światła, ale nie tak ostrego. Przy takiej pogodzie najczęściej zobaczymy także coś za oknami. Wpadające przez okna ostre słońce najprawdopodobniej sprawi, że widok na zewnątrz będzie całkowicie przepalony. Czasem jednak jeśli mieszkamy okno w okno z sąsiadami albo mamy po prostu nieciekawy widok jest to wręcz porządane. Chcąc jednak jednocześnie pokazać  mieszkanie wraz z uroczym widokiem na las lub morze, zalecałabym wezwanie profesjonalisty. Ewentualnie można spróbować wykonać zdjęcia telefonem/aparatem z włączoną funkcją HDR. Rezultat nie będzie tak samo dobry, ale warto spróbować jeśli mamy wyjątkowo „zdolny” telefon.

Nic jednak nie uratuje zdjęcia wykonanego w słabych warunkach oświetleniowych z włączoną wbudowaną lampą błyskową. Na pewno każdy widział takie zdjęcia, z dziwnymi refleksami na wszystkich gładkich powierzchniach, głebokimi cieniami za meblami. Tak to jest dzieło tego małego, „potężnego światełka”. Starajmy się rekami i nogami bronić przed tym zdradzieckim narzędziem. Poczekajmy na lepsze naturalne światło.

Fotografia wnętrz Trójmiasto – podsumowanie

Niestety nawet jak wykonamy wszystkie powyższe rzeczy poprawnie, nie pozbędziemy się wszystkich technicznych mankamentów. Najczęściej pojawia się babol w postaci „tzw. walących się ścian”, zwłaszcza na obrzeżach zdjęcia. Nawet profesjonalni fotografowie, borykają się z tym problem. Jedynym rozwiązaniem jest post produkcja w odpowiednim oprogramowaniu. Odpowiednie ułożenie obiektywu pozwala zminimalizować te błedy.

fotografia wnętrz TrójmiastoZachęcam do samodzielnej próby wykonania fotografii swojego wnętrza. Jeśli jednak dojdziesz do wniosku, że nie masz czasu lub elektronika, którą dysponujesz nie daje sobie rady, zapraszam do kontaktu ze mną. Jestem doświadczonym fotografem, z chęcią odpowiem na pytania lub wykonam za Ciebie fotografię. Stawki jakie proponuję są bardzo atrakcyjne, dopasowane do metrażu nieruchomości i stanowią znikomy ułamek procenta ceny za którą chcilibyście sprzedać swoją nieruchomość. Warto więc zainwestować w wizerunek swojego mieszkania bądź domu na sprzedaż. Oprócz fotografii wnętrz Trójmiasto wykonuję również fotografię ślubną w Trójmieście i okolicach,  zdjęcia rodzinne, fotografię dziecięcą oraz noworodkową,  zdjęcia biznesowe Gdańsk . 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz